Příloh k pokrmu známém jako hovězí Stroganov existuje hned několik. Může se jednat o opékané brambory či smažené hranolky, které se ke guláši servírují tradičně v Rusku. Těstoviny upřednostňují v jižních částech Evropy.
V jiných koutech světa upřednostňují spíše rýži nebo těstoviny. A právě s těmi se na následujících řádkách seznámíme blíže.
Dějiny těstovin
Jak asi málokoho překvapí, těstoviny svůj původ nalezly v Itálii. První zmínka o těstovinách pochází již z 1. století n. l. ze starověkého Říma. V knize Apicius, což je první zcela zachovaná kuchařská kniha pocházející právě z doby římské, se dozvídáme, že maso a ryby byly doplněny těstovinami „lagana“, které se nám zachovaly do dnešní doby pod názvem lasagne.
Další zmínka o těstovinách pochází z 12. století, kdy italský zakladatel katolického shromáždění Williamitů, William z Malevalu, popisuje ve svém díle hostinu, na které se podávaly „macaronnes sen logana“, což v překladu znamená těstoviny v omáčce. Jak vidíme, historie tolik oblíbené přílohy sahá hluboko do minulosti.
Příprava – jak na těstoviny
Běžně se těstoviny připravují z pšeničné mouky, pitné vody a dalších přídavných látek, které jim dodávají chuť a v některých případech i barvu (např. špenátové těstoviny). Následně se vaří v osolené vodě v poměru 100 g těstovin na 1 litr vody.
Možná si někteří z vás povšimli, že se nám ze základní receptury kamsi vytratilo vejce, bez kterého si většina hospodyněk nedokáže představit žádné těsto. Je tomu proto, že těstoviny se dělí na bezvaječné a vaječné, a takto se s nimi setkáme i v obchodních řetězcích.
My se však dnes zaměříme spíše na těstoviny vaječné, neboť si za malý okamžik představíme domácí těstoviny, kam vejce bezesporu patří.
Dělení těstovin
Než se tak stane, pojďme se společně podívat na rozličné druhy těstovin. Může se jednat o těstoviny semolinové (vytvořeny ze semolinové mouky, která je složena z pšeničné krupice), pšeničné celozrnné nebo o špaldové, které jsou tvořeny druhem rozpadavé pšenice, jež je považována za zdravější podobu pšenice šlechtěné.
Ve velkém množství obchodů se dnes můžeme setkat také s těstovinami z bezlepkové mouky. Jedná se např. o pohankové, kukuřičné či rýžové těstoviny.
Setkáme se rovněž s různými druhy těstovin. Základně se dělí na plněné, neplněné a polévkové těstoviny. Z plněných těstovin jmenujme např. tortellini či ravioli. Tolik oblíbené špagety spadají do těstovin neplněných společně s těstovinami tagliatelle nebo penne. Do polévek se nejlépe hodí těstoviny tvaru malých hvězdiček, kuliček či kroužků.
Domácí těstoviny
Nyní se dostáváme k výše zmiňovaným domácím těstovinám, jejichž příprava se na první pohled může jevit poměrně složitě. Opak je ale pravdou. Nemusíte se obávat, že při jejich přípravě strávíte hodiny v kuchyni.
My si dnes ukážeme přípravu domácích těstovin, které se v poměru 1:1 skládají z hladké mouky a semoliny, což je pšeničná krupice či také známá pod názvem mouka z tvrdé pšenice, obsahující vyšší množství lepku. Jejich příprava vám zabere maximálně jednu hodinu času. A za to tyto báječné těstoviny jistě stojí.
K přípravě domácích těstovin pro 4-6 osob budete potřebovat:
- 200 g hladké mouky
- 200 g semoliny
- 4 vejce
- špetku soli
- vodu dle potřeby
- mouku či semolinu na podsypávání
Dále budete také potřebovat strojek na těstoviny a potravinovou fólii, aby vám těsto, které právě nepoužíváte, neosychalo.
Domácí těstoviny se dají využít k nepřebernému množství pokrmů. Ke guláši hovězí Stroganov se hodí nejen těstoviny vařené v osolené vodě, ale také těstoviny zapečené či těstoviny doplněné o opečeného tuňáka (lze použít i tuňáka z konzervy).
Těstoviny vám příliš nelezou? Nevadí. Dejte si ke guláši Stroganov třeba hranolky nebo rýži.
Přeji vám dobrou chuť!